Historia miasta

Szczecinek został założony w roku 1310 przez księcia zachodnio-pomorskiego Warcisława IV. Nazwa miasta - Nowy Szczecin, nawiązywała do stolicy całego Pomorza Zachodniego, jeszcze sprzed podziału w 1295r.

Sala Regionalna

Praktycznie cała kolekcja dawnego Heimatmuseum przepadła w roku 1945. Z chwilą reaktywowania Muzeum w roku 1958, a nawet wcześniej, rozpoczęła się mozolna odbudowa kolekcji.

Lekcje historii

W Muzeum Regionalnym w Szczecinku cyklicznie odbywają się wykłady na różne tematy historyczne, wykładowcami są pracownicy muzeum oraz często zapraszani goście. Obowiązkowa lekcja historii.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

Wielkimi krokami zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku hasło województwa Zachodniopomorskiego to „Smaki dziedzictwa”.

Z tej okazji, jak co roku, przez cały wrzesień w Muzeum Regionalnym wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Do 23 września można zwiedzać czasową wystawę „Neustettin Noir” która opowiada o kryminalnych przedwojennych historiach.

A poza tym czekają nas trzy sobotnie wykłady o Szczecinku i Piknik Pomorski.

9 września, godzina 14:00  – Joanna Powałka (Polskie Towarzystwo Historyczne)„Knajpy, knajpeczki i kawiarnie powojennego Szczecinka”

16 września, godzina 14:00   – Mateusz Zacharewicz (Muzeum Regionalne w Szczecinku) „Tajemnice wzgórza Marientron”

23 września, godzina 14:00   – Anna Dymna (Muzeum Regionalne w Szczecinku) „Sprawa zaginionego parasola. Kryminalny Neustettin” – wykład na finisaż wystawy.

30 września – Jarmark Pomorski na muzealnym dziedzińcu, zaczynamy o godzinie 12:00.

Nasze zbiory:
Nasi partnerzy:
Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy
projekt / wykonanie strony www: graffik.com.pl