Historia miasta

Szczecinek został założony w roku 1310 przez księcia zachodnio-pomorskiego Warcisława IV. Nazwa miasta - Nowy Szczecin, nawiązywała do stolicy całego Pomorza Zachodniego, jeszcze sprzed podziału w 1295r.

Sala Regionalna

Praktycznie cała kolekcja dawnego Heimatmuseum przepadła w roku 1945. Z chwilą reaktywowania Muzeum w roku 1958, a nawet wcześniej, rozpoczęła się mozolna odbudowa kolekcji.

Lekcje historii

W Muzeum Regionalnym w Szczecinku cyklicznie odbywają się wykłady na różne tematy historyczne, wykładowcami są pracownicy muzeum oraz często zapraszani goście. Obowiązkowa lekcja historii.

Sala Myśliwska

W połowie lat 60-tych ubiegłego wieku narodził się pomysł zorganizowania w Szczecinku Muzeum Kultury Lasu. Zamysł był bardzo ambitny, jak się okazuje zbyt ambitny jak na ówczesne nasze warunki. Jednak gromadzona od 1974 roku zabytkowa broń myśliwska, palna i biała, oporządzenie myśliwskie, stały się jedną ze specjalizacji muzeum. Dziś kolekcja liczy ponad 100 obiektów. Dominuje broń palna, zwłaszcza XIX w., bowiem ten okres w rozwoju broni jest najważniejszy. Liczne są kordelasy i noże myśliwskie, a także oporządzenie myśliwskie. Eksponujemy także inne zabytki łączące się z myślistwem bądź materiałem, bądź tylko zdobieniem. Wydaje się to rzeczą słuszną, jako że myślistwo podobnie jak np. jeździectwo wytworzyło swój własny styl życia i bycia.

Nasze zbiory:
Nasi partnerzy:
Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy
projekt / wykonanie strony www: graffik.com.pl